Продължете към съдържанието

За птици в Норвегия 2024

  • от
за птици в Норвегия

Приключи едно невероятно пътуване за птици в Норвегия из арктическите и ширини. С група от 6 човека изкарахме 8 дни в търсене на северни видове.

Още с пристигането си видяхме първите северни елени, които винаги са голяма атракция. Имах информация за ястребова сова в района на летището, но не я видяхме при преминаване. Беше късно и реших да я търсим на връщане, когато се придвижваме към полуостров Варангер, неподозирайки особеностите на мястото, но за това по-късно.

Северен Елен / Rein Deer

Част 1: За птици в Норвегия в Национален парк Пасвик

Първата част от пътуването беше в района на националния парк Пасвик намиращ се в Северната част на Норвегия на границата с Русия и Финландия. Районът в предимно горист с множество езера и торфища.  Бяхме отседнали в сградата на националния парк, който разполага с няколко стаи и е отлична локация. Основните ни целеви видове за района бяха северен певец, сибирски синигер, сибирска сойка, малка овесарка и тъпочовка. 

Изкарахме два пълни дни в района в търсене на целевите ни видове. И двата дни пътуваме в националния парк като през цялото време виждаме Русия от отсрещната страна на някое езеро.

Катерица

Първият ни ден започна с “ранна” разходка около хотела. Ранната среща беше в 7 като за първа сутрин, за да отпочинем от дългия предходвн ден изкаран по летища и с полети. Първите ни видове бяха брезови скатии и златисти булки. До сградата, където нощувахме имаше хранилка, която привличане множество видове вкл. скатиите, червенушки, планински чинки в брачно оперение, зеленика и дори сибирски сойки, които обаче не можахме да видим.

В няколко къщички до сградата, които бяха поставени по-скоро с демонстрационна цел, баха загнездили  звънарки и големи синигери.

След закуска се впуснахме на приключение в парка. Тук активността приключва в 9-10 ч, но нямаше как да станем рано след вчерашния дълъг ден. Ще компенсираме 🙂 Карахме бавно и спирахме на различни места, за които имах информация за различни видове. 

След дълго търсене, успяхме да намерим малката овесарка. В търсене на кафе спряхме в един къмпинг, но се оказа затворено и нямахме късмет. Докато чакаме, пред нас кацна една страхотна мъжка тъпочовка! Макар за няколко секунди, всички успяха да я видят! Още един топ вид!

Малка овесарка, снимка: Leander Bakker

Преминавайки покрай езерата видяхме много звънарки, няколко червеногуши гмуркача, траурна потапница и големи нирци.

Звънарка / Goldeneye

Прибрахме се в хотел в ранния следобед, за да отпочинем и наваксаме със съня от предходния ден, а привечер се разходихме около хотела в търсене на северния певец. Два мъжки екземпляра пееха доста активни и не беше трудно да ги открием.  В същото време, се оказа че има американска бекасина точно до хотела. И това ако не е късмет? За съжаление, не успяхме да я видим. Няколко човека я бяха видяли преди нас и други, които я бяха чакали цяла нощ без успех. Това е първото наблюдение на видя за Норвегия! Жалко, че се разминахме.

На втория ден в района, отидохме още по-на юг в търсене на сибирската сойка. За съжаление, нямахме късмет да я видим, но намерихме малък нирец и най-накрая видяхме първите си лосове. Изкарахме повече от час на една кула за наблюдение на птици, където видяхме над 40 вида. Намерихме и гнездо на сибирски синигер, който не се показа много добре.

Сибирски синигер / Siberian Tit

Последния ден в района решихме да направим както е редно и да станем в 3.30, Дърпаме пердетата и навън грее слънце! Добре дошли в Арктика и среднощното Слънце 🙂 

Отидохме отново до гнездилката на синигер, за да го видим по-добре. Този път и двете птици от двойката хранеха активно своите малки. Освен тях, комарите също бяха много активни. Имаше хиляди, не, милиони бяха. Не се задържахме много на мястото.

Беше време да потеглим не север и да сменим местообитанието.

Част 2: полуостров Варангер

Всъщност,  по-голямата част от пътуването е посветена на полуострова, тъй като има по-голямо разнообразие от места и птици.

По път исках да спрем и да потърсим ястребовата сова, за която имах информация. Оказа се, че мястото е военна зона, където е забранено спирането. Да не говорим за снимане!

Е, спряхме и търсихме сова около 10 мин,  след което един цивилен джип с военни спря зад буса ни и наскачаха едни младежи. Въоръжиха се набързо с бронежилетки и автомати и най-учтиво ни приближиха, за да обяснят, за какво са дошли. Записаха ни данните, като няколко пъти ни се извиниха и казаха, че не искат да ни пречат. Прегледаха снимките от фотоапаратите,  за да видят дали сме снимали инфраструктура и ни пуснаха да си ходим. След 10 мин се разделихме без никакви последствия (поне засега).

Е, сова не видяхме, но имахме запомнящо се приключение.

Поен лебед / Whooper Swan

Продължихме по пътя си, който се оказа доста дълъг. Хубавото е, че мястото за нощувка беше със самостоятелно настаняване и никой не ни чакаше, така че можеше да спираме където искаме.

Междувременно получих информация,  че е видяна Розова чайка на около час път от мястото ни за настаняване. След кратка консултация с групата, решихме да се отправим към района въпреки усилващият се дъжд. 

Пейзажът се смени драстично и всички се наслаждаваха на алпийския изглед. Докато пътуваме, както обикновено пътувам с отворен прозорец, чух синьогушка. Един от много желаните видове на всички. Спрях веднага и за няколко минути успяхме да видим птицата през тръбата. Еуфория обхвана групата 🙂

Продължихме към розовата чайка, а дъждът се усилваше. Когато паркирахме на мястото, имаше много колебание дали изобщо да слизаме. В крайна сметка, сложихме дъждобраните и се отправихме към брега на морето. Още с наближаването, чух един много характерен звук от кит, който изхвърля вода! Wowwww! На няколко метра от брега имаше поне два кита на повърхността.  После трети, четвърти… Преброихме около 10 гърбати кита. В този миг забравихме за дъжда и за чайката. Преживяването беше изключително силно! Още повече, че предните дни си говорихме колко хубаво би било ако успеем да видим китове. Ето ги сега на едва няколко метра от над! Величествени животни!

Напоихме се доволно с емоции и дъжд и тръгнахме към буса. Чайка нямаше, но имаше китове 😉 Няколко бойника в брачно оперение ни чакаха, но всички бяхме много изморени след ранното ставане.

Бойник / Ruff, image: Iordan Hristov

Прибрахме се в къщата за гости, която беше разположена на брега на морето с изключителна гледка. Ключовете за стаите ни чакаха просто закачени до вратата без никой да има някакви съображения и страх от кражба.

От прозорците си виждахме скали с хиляди двойки трипръсти чайки, а морските орли преминаваха постоянно. В двора ни имаше гнездо на хвойнов дрозд, а в ливадите наоколо не спираше да пее малкия червеноног водобегач. Страшно уютно местенце,  макар да е малко отдалечено от основния ни район за наблюдения.

На следващия ден след пристигането ни в района, решихме да влезем в морето с лодка на сафари за китове. Времето изглеждаше перфектно: спокойно море и слънце. Е, така беше докато не стана време да влизаме в морето. Мъгла обхвана целия полуостров и наблюдението беше по-скоро слушане. Видимостта падна до 30-40 м. На няколко пъти успяхме да видим гърбовете на китовете, но не беше това, което искахме. Въпреки това,  всички бяха доволни.

за птици в Норвегия
Гърбат кит / Humpback Whale, image: Iordan Hristov

На път към къщата ни спряхме пред “хотел” за чайки! Точно така, хотел! Местни хора бяха много горди с изобретението си. Бяха пригодили специална стена с неонов надпис “хотел за трипръсти чайки”. Видяха ни,  че снимаме и пуснаха осветлението на надписа. “Сега вече може да снимате”, каза местния човек след като включи осветлението 🙂 

Трипръста чайка / Kittiwake, image: Iordan Hristov

За съжаление, и тук младите искат да излетят от гнездото още невръстни и видяхме две малки паднали под гнездата. Съдбата им вероятно не е много розова, но това е част от природата.

Да поснимаме кайри

На вторият ден в района решихме да отидем до острова с кайрите Един от мечтаните моменти за фотографите в групата. Успяхме да стигнем до острова с първата лодка докато още няма хора и изкарахме незабравими часове! Времето беше перфектно! Без вятър, спокойно море, слънце и китовете се виждаха на всички посоки! Тъпоклюна кайра, дебелоклюна кайра и гагарка, тънколклюна кайра и качулат корморан Бяха основните видове. Освен тях видяхме и няколко двойки белобузи гъски, които отглеждаха своите малки и няколко червеногуши бъбрици и обикновени гаги.

Тъпоклюна кайра / Puffin, image: Iordan Hristov
Дебелоклюна гагарка / Razorbill, image: Iordan Hristov

Изкарахме следващите часове в снимане на кайрите, изчаквайки ги да кацат, да направят нещо различно или просто под различен ъгъл! Страхотен момент от трипа!

Следобеда отделихме отново на розовата чайка. Решихме да отидем отново до мястото, където беше наблюдавана, но без да бързаме. По пътя намерихме повече от дузина бойника в брачно оперение и им отделихме нужното внимание.

Бойник / Ruff, image: Iordan Hristov

Когато пристигнахме в района на наблюдение, поседнахме на скалите и отново китовете бяха пред нас. Не толкова много както първият ден, но все пак имаше. Постояхме около 30 мин, преди да си помислим да тръгваме. С последното сканиране на района успях да я зърна! Розова чайка! Йеееее! Исках да видя това пиле и съм си мечтал още откакто отворих определителя за първи път! Най-после се сбъдна! Всички успяхме да я видим и я наблюдавахме докато патрулира пред нас. Това ще остане топ наблюдението за това пътуване!

Розова чайка, Ross’s Gull, image: Iordan Hristov

Планините

Последният ни цял ден в района посветихме на “планините”. Това са всъщност крайбрежни възвишения с алпийски ливади, скали и езера. Посоката ни бе Хамнинберг с множество спирки по пътя. Това беше последният ни шанс да намерим гребенчатата и стелеровата гага. Също така, издирване полярна скатия, лапландска овесарка, блатна сова, дългоопашат морелетник още китове.

Отново потеглихме рано, в опит да намерим полярна лисица, която успявахме да зърнем при повечето ни пътувания до къщата предходните дни. Наближихме района на предходни наблюдение и отново успяхме да я видим. Сравнително добре запазила зимната си козина, не изглеждаше особено притеснена. Дори напротив. Беше решила да ни покаже как ловува. Доста настоятелно души на определено място. Завъртя се, продължи да рови и със скок успя да хване гризач, който ще остане неопределен. Глътна го за минута, пи вода от близката локва и продължи по пътя си. Това ни даде около 10 минути наблюдение и десетки снимки. Беше на не повече от 20м от пътя.

На следващото място намерихме страхотна червеногуша бъбрица, един голям морелетник, полярна слатия и няколко сиви жерава. След това спряхме в района на няколко езера, където търсихме планински дъждосвирец, но намерихме няколко двойки червеногуш гмуркач, над 10 остроопашати морелетника и тънкоклюн листоног. Листонога се представи страхотно и ни позволи да го снимаме от няколко метра. Няколко км от мястото намерихме и лапладската овесарка.

Тънкоклюн листоног / Red-necked Phalarope, image: Iordan Hristov

Пейзажът се променяше постоянно. Скалите преобладаваха, а в заливите на морето все още се виждаха китове. Всъщност, виждахме китове абсолютно всеки ден, в който бяхме в района! Мястото е предпочитано от гърбатите китове и се събират десетки, дори стотици индивиди в района.

Достигнахме до най-северната точка на пътуването, малкото селце Хамнинберг. Тук беше краят на пътя. Какво по-добро място да отбележим рождения ден на един от участниците в групата. Честит рожден ден, Митак!

Пътят към къщата беше дълъг, но го изминаха със задоволство от изминалия ден.

Последният ден от пътуването ни изкарахме в Киркенес. Трябваше са върнем буса рано по някаква неразбрана за мен причина и се наложи да сме в града още по обяд.

В заключение на трипа за птици в Норвегия

Приключихме трипа със 109 вида. Не много, но интересни. Успяхме са видим полярна лисица, северен елен, много гърбати китове и няколко лоса. Понякога приключението и емоциите са много по-важни. Всички бяха много доволни.

Изпратих участниците в трипа на летището и поех към следващите си задачи свързани с проучвания на птици в района.

Това бе 8 дневното ни пътуване за птици в Норвегия. Ако желаете да се включите в подобно такова през 2025 г. се свържете с мен. Датите ще бъдат известни съвсем скоро и ще бъдат в началото на юни.

Галерия за птици в Норвегия

Списък с видове от трипа за птици в Норвегия:

1 Поен лебед
2 Посевна гъска
3 Сива Гъска
4 Белобуза гъска
5 Зеленоглава патица
6 Шилоопашата патица
7 Клопач
8 Фиш
9 Зимно Бърне
10 Планинаска потапница
11 Качулата потапница
12 Обикновена гага
13 Траурна потапница
14 Кадифена потапница
15 Ледена потапница
16 Звънарка
17 Малък нирец
18 Голян нирец
19 Среден нирец
20 Снежна яребица
21 Тетрев
22 Лещарка
23 Червеногуш гмуркач
24 Черногуш гмуркач
25 Северен гмуркач
26 Фулмар
27 Бял рибояд
28 Голям корморан
29 Среден корморан
30 Морски орел
31 Полски блатар
32 Северен мишелов
33 Малък ястреб
34 Керкенез
35 Сив жерав
36 Стридояд
37 Пясъчен дъждосвирец
38 Златиста булка
39 Камъкообръщач
40 Тъмногръд брегобегач
41 Малък горски водобегач
42 Кюкавец
43 Малък червеноног водобегач
44 Голям червеноног водобегач
45 Голям зеленоног водобегач
46 Пъстроопашат крайбрежен бекас
47 Малък свирец
48 Горски бекас
49 Средна бекасина
50 Тънкоклюн листоног
51 Бойник
52 Голям морелетник
53 Остроопашат морелетник
54 Дългоопашат морелетник
55 Речна чайка
56 Чайка буревестница
57 Сребриста чайка
58 Малка черногърба чайка
59 Голяма черногърба чайка
60 Розова чайка
61 Трипръста чайка
62 Полярна рибарка
63 Тъпоклюна кайра
64 Обикновен чистик
65 Тънкоклюна кайра
66 Дебелоклюна кайра
67 Дебеклюна гагарка
68 Домашен гълъб
69 Гривяк
70 Кукувица
71 Полска чучулига
72 Брегова лястовица
73 Селска лястовица
74 Градска лястовица
75 Скална бъбрица
76 Ливадна бъбрица
77 Червеногуша бъбрица
78 Бяла стърчиопашка
79 Жълта стърчиопашка
80 Сивогуша завирушка
81 Червеногръдка
82 Синьогушка
83 Градинска червеноопашка
84 Сиво каменарче
85 Беловежд дрозд
86 Имелов дрозд
87 Хвойнов дрозд
88 Крайбрежно шаварче
89 Брезов певец
90 Северен певец
91 Жалобна мухоловка
92 Голям синигер
93 Син синигер
94 Матовоглав синигер
95 Сибирски синигер
96 Сврака
97 Сива врана
98 Гарван
99 Домашно врабче
100 Обикновена чинка
101 Планинска чинка
102 Брезова скатия
103 Полярна скатия
104 Зеленика
105 Елшова скатия
106 Червенушка
107 Обикновена тъпочовка
108 Тръстокова овесарка
109 Малка овесарка
110 Лапландска овесарка
111 Жълта овесарка

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *